Șeful Poliției Naționale cere interzicerea trotinetelor electrice: „Nu trebuie admise în traficul rutier”
De Inna | 23 Februarie, 2026
Trotinetele electrice ar putea deveni ținta unor reglementări mult mai dure în Republica Moldova. Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, susține că aceste mijloace de transport reprezintă un risc real pentru siguranța rutieră și afirmă că, în opinia sa, ele nu ar trebui admise în trafic.
Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, consideră că trotinetele electrice reprezintă un pericol pentru siguranța rutieră și ar trebui supuse unor reguli mult mai stricte sau chiar eliminate din circuitul rutier. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii Rezoomat de la Realitatea.
Potrivit acestuia, este necesară o reglementare clară privind utilizarea trotinetelor, inclusiv stabilirea vârstei minime pentru utilizatori și obligativitatea cunoașterii regulilor de circulație.
„Să vedem ce spune și primarul general, că și el circulă cu ele”, a declarat acesta.
Cernăuțeanu a amintit că Poliția a încercat anterior să limiteze utilizarea trotinetelor, însă inițiativa a fost criticată de o parte a societății.
„A fost o perioadă în care am încercat masiv să le scoatem din circuit, aceste trotinete. Cu părere de rău, mare parte a societății ne-a sărit în cap că, cumva, le creăm lor dificultăți, că, iată, este o modalitate de a se deplasa.După mine, aceste trotinete trebuie să fie reglementate ca circuit rutier. Trebuie să fie foarte clar când, în ce condiții, iar ultima noastră întâlnire pe care am avut-o cu operatorii acestor trotinete a fost aceea că, pe trotuare, în parcuri, viteza lor de deplasare trebuie să fie de 5 km pe oră. Ei au garantat acest lucru, cu părere de rău nu-l respectă. Solicitarea noastră este în continuare că ele trebuie scoase din circuit”.
Șeful IGP susține că, în lipsa unor reguli respectate strict, trotinetele continuă să genereze situații periculoase în trafic.
„În mare parte a statelor unde vrem să avem o siguranță rutieră, fie le încadrezi sub toate condițiile - cel care urcă pe trotinetă trebuie să aibă o vârstă, trebuie să cunoască regulile de circulație și trebuie să respecte acele reguli de circulație. Eu personal am văzut situații în care au fost create accidente de către aceste trotinete. Dacă ar fi după mine, trebuie interzise.
Eu nu pot să spun că există sau nu există un lobby. Eu v-am spus părerea mea. Din punctul meu de vedere, ele nu trebuie admise în traficul rutier, deoarece ele pun în pericol și cetățenii de pe trotuare, iar în momentul când ies pe arterele de deplasare și se deplasează printre mijloacele de transport, creează pericol de accident. Ei nu sunt dotați, ei nu sunt cu cască, ei nu sunt cu mijloace de protecție, cotiere, genunchiere și așa mai departe, care să le asigure protecția, și se deplasează haotic printre mijloacele de transport, provocând situații de accident. Din punctul meu de vedere, încă o dată repet, nu trebuie să le admitem în circuitul rutier, dar să vedem ce spune și primarul general, că și el circulă”, a menționat șeful IGP.
Deocamdată nu există un proiect oficial care să prevadă interzicerea trotinetelor electrice, însă subiectul rămâne unul intens discutat în contextul siguranței rutiere.
Citește și: Trotinetele electrice ar putea fi interzise pe drumurile publice