Skoda va lansa 3 modele electrice noi până în anul 2026

De Inna   |  22 Septembrie, 2022

Distribuie :

Producătorul ceh de automobile a anunțat planurile companiei privind era electrificării. Next Level - Skoda Strategy 2030 este un plan al cehilor, care include lansarea a trei modele cu zero emisii până în anul 2026. 

Skoda a dezvăluit planurile sale pentru mobilitate sustenabilă sub denumirea Next Level - Skoda Strategy 2030. Evenimentul a avut loc odată cu prezentarea conceptului Vision GT. Așa dar, Skoda urmează să lanseze trei modele cu zero emisii. Totuși, oficialii producătorului ceh încă nu au anunțat la ce automobile trebuie să ne așteptăm. 

Un fapt sigur este că noile automobile vor fi construite pe baza arhitecturei MEB al gigantului Volkswagen. Acest lucru se întâmplă în contextul în care Skoda intenționează ca mașinile electrice să reprezinte 70% din vânzările sale în Europa până în 2030. Mai mult decât atât, cehii își doresc să reducă, cu peste 50%, emisiile de CO2 la nivel de flotă. 

Recomandate:

Un moldovean, reținut pentru 72 de ore în Ucraina, în urma unui grav accident rutier - Photo
Accidente
Un moldovean, reținut pentru 72 de ore în Ucraina, în urma unui grav accident rutier

Un cetățean al R. Moldova a fost reținut pentru 72 de ore de autoritățile din Ucraina, după ce a fost implicat într-un accident rutier grav produs în dimineața zilei de 21 iunie, în

Inna
Comisia Europeană vrea să introducă taxe vamale pentru mașinile PHEV provenite din China - Photo
Noutăți
Comisia Europeană vrea să introducă taxe vamale pentru mașinile PHEV provenite din China

După introducerea taxelor suplimentare pentru mașinile electrice fabricate în China, Uniunea Europeană analizează extinderea măsurilor și asupra modelelor hibride cu încărcare la priză. De

Inna