Șoferul unui BMW a fost lipsit de permis, după ce a condus cu viteză excesivă pe un traseu de curse!

De Pavel   |  29 Iunie, 2021

Distribuie :

Poliția din Australia a reținut șoferul unui BMW care a încălcat limita de viteză în timp ce se deplasa de un traseu destinat curselor. Drept urmare, bărbatul a rămas fără permis de conducere și s-a ales cu o amendă usturătoare de 2.500 de dolari australieni. 

Totul din cauza că șoferul BMW-ului nu cunoștea despre faptul că, atunci când nu sunt organizate competiții pe traseu, acesta funcționează ca unul obișnuit cu toate restricțiile inerente.

În general, acest lucru este des întâlnit în țările în care se organizează curse de viteză pe drumurile publice. În timpul evenimentelor, drumul este închis pentru circulația mașinilor, cu excepția vehiculelor participante, iar la sfârșitul curselor, este pus din nou în funcțiune. Conform acestui principiu activează de exemplu, circuitul din Monaco, unde se desfășoară cursele de Formula 1, sau circuitul de la Sarthe din Franța, unde se desfășoară Cursa de 24 de ore de la Le Mans. Același scenariu implică și australianul Mount Panorama, unde a avut loc incidentul.

Circuitul Mount Panorama este situat în orașul australian Bathurst și servește adesea ca loc de desfășurare a curselor de anduranță. Dar într-un moment în care evenimentele de motorsport nu sunt ținute pe ea, pista servește drept drum public pe care oricine poate conduce și unde se aplică limite de viteză standard, spre marea dezamăgire a șoferului de BMW.

Poliția l-a oprit pe bărbat pentru că a condus cu o viteză de 119 km/h, în timp ce viteza maximă permisă pe acest drum este de 60 km/h. Șoferul a încercat să se justifice spunând că este sigur că conduce pe pista de curse, dar acest lucru nu l-a ajutat. La fața locului, i s-a emis o amendă de 2.500 de dolari australieni și a fost lipsit de licență timp de șase luni, iar mașina a rămas fără plăcuțe de înmatriculare pentru încă trei luni.

Recomandate:

Un tânăr de doar 21 de ani a fost transportat la spital, în stare inconștientă, după ce s-a izbit într-un copac - Photo
Accidente
Un tânăr de doar 21 de ani a fost transportat la spital, în stare inconștientă, după ce s-a izbit într-un copac

Șoferul unui Honda jazz a derapat de pe traseu și apoi s-a izbit violent într-un copac. Accidentul a avut loc pe traseul Ungheni - Nisporeni, în dimineața zilei de 17 septembrie. 

Inna
Trafic suspendat în sectorul Buiucani! Până la sfârșitul lunii, va fi trafic parțial suspendat pe str. Nicolae Costin - Photo
Sociale
Trafic suspendat în sectorul Buiucani! Până la sfârșitul lunii, va fi trafic parțial suspendat pe str. Nicolae Costin

Traficul rutier pe str. Nicolae Costin va fi parțial suspendat. Măsura va afecta circulația pe tronsonul cuprins între străzile Ion Pelivan și Liviu Deleanu, până pe 30 septembrie curent.

Inna