(VIDEO) Tesla s-a inspirat pentru Cybertruck de la submarina Lotus Esprit! Elon Musk a cumpărat vehiculul în 2013

De Pavel   |  5 Decembrie, 2019

Distribuie :

În euforia discuțiilor despre designul radical al pick-up-ului Tesla Cybertruck, jurnaliștii străini și-au amintit povestea "submarinului" Lotus Esprit din filmul James Bond The Spy Who Loved Me filmat în anul 1977. Elon Musk a cumpărat acest vehicul în 2013 pentru aproape un milion de dolari, deși fostul proprietar al Esprit-ului l-a achiziționat cu doar 100 de dolari!

Lotus Esprit, care pe platoul de filmări a fost numit "Wet Nellie", în numele actriței Nelly Wallace, în filmul de acțiune se transforma într-un submarin cu lansatoare de rachete. Apropo, cu numele lui Wallace a primit și autogirul din alt film în care apare Agentul 007, You Only Live Twice. Aeronava cu elice a fost poreclită "Little Nellie".

Little Nelly

În ceea ce privește Esprit-ul, acesta într-adevăr era capabil să navigheze sub apă. În esență, acesta este un așa-numit wet sub, un aparat subacvatic fără cabină uscată pentru echipaj, care este pus în mișcare de patru turbopropulsoare. După ce filmările au luat sfârșit, mașina a fost depozitată într-un hangar din Los Angeles, până în anul 1980.

În 1989, în timpul unui sleep auction, un cuplu din Los Angeles a cumpărat întregul depozit pentru doar 100 de dolari, unde se afla și legendarul Lotus.

De Esprit, proprietarii s-au despărțit abia în anul 2013. Aceștia au scos mașina la o licitație, pe care a câștigat-o chiar Elon Musk. Acesta fiind un mare an al filmelor cu James Bond, nu s-a zgârcit să achite pentru vehiculul unic 886.000 de dolari SUA!

Mai târziu, într-un interviu acordat publiacației Jalopnik, șeful Tesla a declarat că a fost "dezamăgit de faptul că acest Esprit nu se poate transforma într-adevăr".

"Voi crea o instalație electrică care să permită mașinilor să se transforme în submarine", a promis atunci Musk. Cu toate acestea, omul de afaceri a abandonat acest proiect, însă cu succes a împrumutat de la Esprit forma caroseriei care a folosit-o pentru noul Cybertruck.

https://youtu.be/yeBqf6bYZak

Recomandate:

BMW depășește Mercedes-Benz în vânzări în prima jumătate din 2025, în pofida unei ușoare scăderi - Photo
Noutăți
BMW depășește Mercedes-Benz în vânzări în prima jumătate din 2025, în pofida unei ușoare scăderi

BMW își păstrează poziția de lider în segmentul premium, după ce a raportat rezultate solide pentru prima jumătate a anului curent. Producătorul german a reușit să vândă 1.070.814 un

Inna
Subaru dezvăluie primul teaser al noului SUV electric Uncharted, un model dezvoltat în parteneriat cu Toyota - Photo
Noutăți
Subaru dezvăluie primul teaser al noului SUV electric Uncharted, un model dezvoltat în parteneriat cu Toyota

Subaru intră într-o nouă etapă a electrificării și pregătește lansarea unui crossover complet electric, botezat Uncharted. Modelul a fost dezvoltat împreună cu Toyota și va împărtăși

Inna
Bentley Bentayga Speed, cu motor V8 de 650 CP, devine cel mai rapid SUV termic de serie de la Goodwood - Photo
Noutăți
Bentley Bentayga Speed, cu motor V8 de 650 CP, devine cel mai rapid SUV termic de serie de la Goodwood

Bentley ridică din nou standardul performanței cu noul Bentayga Speed, un SUV de lux care a impresionat recent la Goodwood Festival of Speed, devenind cel mai rapid SUV de serie cu motor termic c

Inna
Probleme grave la Ford. Peste 850.000 de mașini, rechemate din cauza unei defecțiuni la sistemul de alimentare - Photo
Noutăți
Probleme grave la Ford. Peste 850.000 de mașini, rechemate din cauza unei defecțiuni la sistemul de alimentare

Ford Motor Company a anunțat o amplă campanie de rechemare în service ce vizează 850.318 vehicule, fabricate între 2021 și 2023. Motivul acestei acțiuni este o posibilă defecțiune la pompa

Inna
Volkswagen închide o fabrică din China. Producția se oprește complet până la finalul anului - Photo
Noutăți
Volkswagen închide o fabrică din China. Producția se oprește complet până la finalul anului

Volkswagen anunță închiderea treptată a uzinei din Nanjing, China, în contextul scăderii continue a cererii pentru automobile cu propulsie clasică. Fabrica a fost operată în partener

Inna
Nissan ar putea construi modele Honda în SUA. O colaborare neașteptată în fața crizei - Photo
Noutăți
Nissan ar putea construi modele Honda în SUA. O colaborare neașteptată în fața crizei

Nissan și Honda, doi dintre cei mai mari constructori auto japonezi, iau în calcul o colaborare în SUA. Conform unor surse apropiate situației, Nissan explorează posibilitatea de a produce

Inna