(VIDEO) Una dintre cele mai circulate străzi de la Botanica, intră în reparație. Lucrările au început pe timp de noapte
De Inna | 18 Mai, 2026
O arteră importantă din Chișinău a intrat într-un amplu proces de reabilitare, iar lucrările vor continua și pe alte drumuri intens circulate din capitală.
Primăria municipiului Chișinău a dat start lucrărilor de reparație capitală pe strada Burebista, pe segmentul cuprins între bulevardul Dacia și strada Sarmizegetusa. Intervențiile au început în cursul nopții și vizează modernizarea unei suprafețe de aproximativ 11.000 de metri pătrați de carosabil.
Autoritățile municipale susțin că operațiunile de frezare a asfaltului vor fi efectuate în principal pe timp de noapte, pentru a diminua impactul asupra circulației rutiere și a evita ambuteiajele din timpul zilei.
Primarul Ion Ceban a precizat că pe această stradă au fost deja realizate anterior lucrări de renovare a trotuarelor, iar zona a fost completată cu peste 140 de noi locuri de parcare.
Potrivit edilului, după încheierea intervențiilor de pe strada Burebista, lucrările vor continua pe strada Sarmizegetusa. Acolo este planificată reabilitarea segmentului dintre străzile Burebista și Cuza Vodă, unde procesul de modernizare a trotuarelor a fost deja inițiat.
În paralel, municipalitatea intenționează să extindă programul de reparații și pe alte artere importante din sectorul Botanica. Printre acestea se numără șoseaua Muncești, strada Cuza Vodă, între bulevardul Dacia și strada Independenței, precum și bulevardul Traian.
Lucrările fac parte din programul de modernizare a infrastructurii rutiere din capitală, iar autoritățile solicită răbdare și înțelegere din partea șoferilor pe perioada intervențiilor.