(VIDEO) Zeci de vehicule electrice au ajuns la gunoiște după ce o companie de car sharing a falimentat!

De Pavel   |  1 Iunie, 2020

Distribuie :

Unul dintre operatorii americani de car sharing, compania BlueIndy din Indianapolis, a falimentat din cauza pandemiei de coronavirus. Ca urmare, zeci de vehicule electrice au fost literalmente aruncate la o gunoiște municipală.

Compania BlueIndy a activat pe parcursul a cinci ani și a oferit locuitorilor din Indianapolis vehicule electrice pentru chirie pe termen scurt, parcul său auto fiind alcătuit din 280 de vehicule. Din păcate, pandemia de coronavirus a lovit nemilos în piața de car sharing, iar multe companii nu și-au mai reluat activitatea după eliminarea restricțiilor, printre acestea numărându-se și BlueIndy.

Acum, o parte din vehiculele companiei au fost transferate la o altă parcare de mașini, iar EV-urile rămase au fost duse la gunoiște, acolo unde unele din ele au început să fie dezasamblate pentru piese.

https://youtu.be/UzwXNeu1hVA

Recomandate:

Jeep dezvăluie prima imagine cu noul Cherokee Trailhawk. Iată prin ce se va diferenția de versiunea clasică Cherokee - Photo
Noutăți
Jeep dezvăluie prima imagine cu noul Cherokee Trailhawk. Iată prin ce se va diferenția de versiunea clasică Cherokee

Jeep tocmai a dezvăluit prima imagine cu noul model din portofoliu. Este vorba de noul Cherokee Trailhawk, care este un model de teren cu dotări specifice. Cherokee Trailhawk este, de fa

Inna
Victime în urma temperaturilor extreme în Franța. Doi copii au decedat într-o mașină lăsată în soare - Photo
Sociale
Victime în urma temperaturilor extreme în Franța. Doi copii au decedat într-o mașină lăsată în soare

Valul de căldură care afectează o mare parte a Europei de Vest generează situații dramatice în Franța, unde temperaturile au depășit pragul de 43 de grade Celsius în anumite regiuni. Autor

Inna
Atenție, Girofarul! Poliția va desfășura o nouă operațiune specială la nivel național - Photo
Sociale
Atenție, Girofarul! Poliția va desfășura o nouă operațiune specială la nivel național

Polițiștii INSP vor desfășura, în toată țara, operațiunea Girofar. Începând cu ziua de astăzi, polițiștii vor intensifica monitorizarea traficului rutier. Operațiunea va fi

Inna
Premieră pe Nürburgring. Un Xiaomi fără șofer stabilește primul record pentru o mașină autonomă - Photo
Noutăți
Premieră pe Nürburgring. Un Xiaomi fără șofer stabilește primul record pentru o mașină autonomă

Un prototip bazat pe Xiaomi YU7 GT a devenit primul automobil care a parcurs celebrul traseu german fără intervenția unui șofer și a stabilit un timp oficial de referință pentru vehiculele autonome.

Inna
Șoferii care au circulat pe banda pentru bicicliști, de pe str. 31 August 1989, au fost identificați și sancționați - Photo
Sociale
Șoferii care au circulat pe banda pentru bicicliști, de pe str. 31 August 1989, au fost identificați și sancționați

Mai mulți șoferi au circulat pe banda destinată bicicliștilor la intersecția străzilor 31 August 1989 și Vasile Alecsandri, din capitală. Astfel, aceștia au încălcat Regulamentul Circulației Rut

Inna